17 April 1946

The last French troops are withdrawn from occupied Syria.

Crisis Phase July 2, 1919-July 17, 1925:Syrian nationalists, meeting in Damascus on July 2, 1919, called for the independence of the Syrian territory from France. French troops took control of the Syrian territory on September 15, 1919, and General Henri Gouraud was named French High Commissioner for on October 9, 1919. Syrian nationalists rebelled against the French government beginning in December 1919. Syrian nationalists declared Syria’s independence on March 8, 1920, and proclaimed Faisal Hussein as King of Syria on March 11, 1920. During the San Remo Conference held in San Remo, Italy on April 19-26, 1920, the Supreme Council of Allied Powers assigned a mandate over the Syrian territory to the French government. On July 14, 1920, General Henri Gouraud issued a surrender ultimatum to King Faisal Hussein, who shortly surrendered to French authorities. French troops took control of the city of Aleppo on July 23, 1920. French troops commanded by General Mariano Goybet clashed with Syrian rebels commanded by Yusuf al-‘Azma near the town of Maysalun on July 23-24, 1920, resulting in the deaths of some 400 Syrian rebels and 42 French soldiers. French troops took control of the city of Damascus on July 25, 1920. King Faisal Hussein formally relinquished the throne of Syria on July 25, 1920. France established the states of Damascus and Aleppo, along with the autonomous Alawite territory, within the French Mandate of Syria on December 1, 1920. France established the autonomous Druze territory in the southern part of the state of Damascus on May 1, 1921. French troops suppressed a rebellion in the Alawite state led by Shaykh Saleh al-Ali on June 15, 1921. On March 4, 1922, the French government transformed the autonomous Druze territory into the Souaida state. Government police suppressed Syrian nationalist demonstrations in Damascus on April 8-12, 1922, resulting in the deaths of three individuals. France established the Syrian Federation on July 1, 1922, comprising the Damascus state, Aleppo state, and autonomous Alawite territory. Subhi Bay Barakat al-Khalidi was elected president of the Syrian Federation. The League of Nations Council formally approved the French Mandate of Syria on July 24, 1922. General Maxime Weygand was named French High Commissioner for Syria on April 19, 1923. The League of Nations Mandate of Syria and Lebanon under French Administration formally entered into force on September 23, 1923. General Maurice Sarrail was named French High Commissioner for Syria on November 29, 1924. The French government dissolved the Syrian Federation, and combined the states of Damascus and Aleppo to form the State of Syrian on January 1, 1925. The People’s Party, a Syrian nationalist group headed by Abd al-Rahman Shahbandar and Faris al-Khuri, was formally established on June 5, 1925. On July 11, 1925, government police arrested three Druze sheikhs in Damascas and imprisoned the sheikhs in Palmyra in central Syria.

Conflict Phase July 18, 1925-June 1, 1927: Druze tribesmen led by Sultan Pasha el-Attrash rebelled against the French government in the Souaida state beginning on July 18, 1925, and Druze rebels took control of the town of Salkhad on July 20, 1925. Druze rebels ambushed some 160 French-led troops commanded by Captain Gabriel Normand near Al-Kafr on July 21, 1925, resulting in the deaths of some 115 French soldiers. Some 500 Druze rebels and Bedouin tribesmen commanded by Sultan al-Atrash attacked French government troops near the town of Al-Mazra’a on August 2-3, 1925, resulting in the deaths of some 600 French soldiers. Some 600 French troops commanded by Major Kratzert occupied the village of Al-Musayfirah on September 15, 1925. Druze rebels attacked French troops in the village of Al-Musayfirah on September 16-17, 1925, resulting in the deaths of 47 French soldiers and more than 300 Druze rebels. French troops withdrew from the city of Al-Suwayda, the capital of the Jabal al-Druze state, on September 24, 1925. French government troops suppressed a rebellion led by Fawzi al-Qawuqji in Hama in the state of Damascus on October 4-5, 1925, resulting in the deaths of 344 civilians and 76 Syrian rebels. Druze rebels commanded by Hassan al-Kharrat and Nasib al-Bakri attacked French troops and took control of the Damascus on October 18, 1925. French military force bombarded Damascus on October 18-20, 1925, resulting in the deaths of 1,416 civilians and 137 French soldiers. Some 15,000 individuals were displaced as a result of the bombardment of Damascus. The French government declared martial law in Damascus on October 20, 1925. Druze rebels captured Hasbaya on November 9, 1925, but French troops recaptured the city on December 5, 1925. President Subhi Bay Barakat al-Khalidi resigned on December 21, 1925. Henry de Jouvenel was appointed as French High Commissioner for Syria on December 23, 1925. French government troops re-captured Al-Suwayda on April 25, 1926. Ahmad Nami was elected as president of the State of Syria on April 28, 1926. French troops clashed with Druze rebels in the Maydan quarter of Damascus on May 6, 1926, resulting in the deaths of several French soldiers. French military forces bombarded the Maydan quarter of Damascus on May 7-9, 1926, resulting in the deaths of some 500 civilians and 100 Druze rebels. French troops launched a military offensive against Druze rebels in the Ghuta region on July 18-26, 1926, resulting in the deaths of some 1,500 individuals. Auguste Henri Ponsot was appointed as French High Commissioner for Syria in August 1926. French troops suppressed the Druze rebellion on June 1, 1927. Several thousand individuals, including some 2,000 French soldiers and 6,000 Syrian rebels, were killed during the conflict. Some 100,000 individuals were displaced during the conflict.

Post-Conflict Phase June 2, 1927-April 17, 1946: The French government renamed the Souaida state as the Jabal Druze state on June 2, 1927. The National Bloc, an alliance of nationalist groups led by Ibrahim Hannanu and Hashim Atassi, was established in 1928. High Commissioner Auguste Henri Ponsot appointed Taj al-Din al-Hasani as head of state (head of government) of Syria on February 15, 1928. Elections for a 70-member constituent assembly were held on April 10 and April 24, 1928. The Constituent Assembly convened on June 9, 1928, and presented a draft constitution to the Syrian assembly on August 7, 1928. Several parts of the draft constitution were unacceptable to the French government. André François-Poncet, the French High Commissioner, dissolved the Constituent Assembly on May 14, 1930. The French high commissioner promulgated a constitution for the Syrian State on May 22, 1930, which provided for an elected parliament and president. Legislative elections were held on December 20, 1931 and January 4, 1932, and the National Bloc won 17 out of 69 seats in the Syrian Chamber of Deputies. The Syrian Chamber of Deputies elected Mohammed Ali al-Abid as president on June 11, 1932. The Syrian State was renamed the Republic of Syria in July 1932. Damien de Martel was appointed as French High Commissioner for Syria on July 16, 1933. The governments of France and Syria signed the Franco-Syrian Treaty on November 16, 1933, promising French support for an independent Syria within four years. On November 3, 1934, the French high commissioner suspended the Chamber of Deputies in which there was strong opposition to the Franco-Syrian Treaty. Following the closure of the National Bloc office in Damascus and the arrest of two National Bloc leaders by government police, the National Bloc called for a general strike starting on January 20, 1936. Government police killed two demonstrators in Allepo on January 21, 1936. Government troops killed four protesters in Damascus on January 21, 1936. and killed two individuals in a funeral procession in Damascus on January 22, 1936. Government troops killed three demonstrators in Homs on January 22, 1936. Some 40 demonstrators were killed by government troops in Hama on February 6, 1936. Three demonstrators were killed by government troops in Homs on February 8, 1936. Five demonstrators were killed by government police in Dayr al-Zur on February 10, 1936. The French government declared martial law in Damascus on February 10, 1936, and declared martial law in Aleppo, Homs, and Hama on February 12, 1936. Jamil Mardam and Nasil al-Bakri, leaders of the National Bloc, were arrested by government police and deported in February 11, 1936. On March 2, 1936, the French government agreed to negotiations with the National Bloc, which called off the general strike on March 6, 1936. Representatives of the French and Syrian governments signed the French-Syrian Treaty of Friendship and Alliance on September 9, 1936, which provided for the end of the mandate within three years. Legislative elections were held on November 30, 1936. The Syrian Chamber of Deputies elected Hashim al-Atassi of the National Bloc as president on December 21, 1936. On December 26, 1936, the Chamber of Deputies ratified the French-Syrian Treaty of Friendship and Alliance. President Hashim al-Atassi resigned on July 7, 1939. Gabriel Puaux, the French High Commissioner for Syria, suspended the Syrian constitution on July 10, 1939. On the same day, High Commissioner Gabriel Puaux dissolved the Chamber of Deputies and appointed a Council of Commissioners headed by Bahij al-Khatib to administer Syria. The French Mandate of Syria came under the control of “Vichy France” on July 10, 1940. Henri Dentz was appointed as Vichy French High Commissioner for Syria on December 6, 1940. “Free French” troops and British troops liberated Syria from Vichy France on June 14, 1941. Georges Catroux was appointed as General Delegate of “Free France” for Syria on June 24, 1941. General Charles de Gaulle appointed Taj al-Din al-Hasani as president of Syria on September 12, 1941. Georges Catroux, General Delegate General of “Free France” for Syria, declared the independence of the Republic of Syria on September 27, 1941. President Taj al-Din al-Hasani died of a heart attack on January 17, 1943. Georges Catroux, the General Delegate of “Free France” for Syria, restored the constitution of the Republic of Syria on March 25, 1943. Jean Helleu was appointed as the General Delegate of “Free France” for Syria on June 7, 1943. A newly-elected Chamber of Deputies convened and a elected a president on August 17, 1943. Yves Chataigneau was appointed as General Delegate of “Free France” for Syria on November 23, 1943. Etienne Beynet was appointed as General Delegate of “Free France” for Syria on January 23, 1944. On May 17, 1945, French troops landed in Beirut, Lebanon in order to restore French administration over Lebanon and Syria following the end of the Second World War. French troops shelled the Syrian parliament and attempted to arrest Syrian government leaders in Damascus on May 29-31, 1945, resulting in the deaths of some 500 individuals. Prime Minister Winston Churchill of Britain demanded a ceasefire on May 31, 1945. The League of Arab States Council expressed support for Syrian independence on June 6, 1945, and demanded the withdrawal of French troops from Syria on June 8, 1945. The French government agreed to transfer command of the Syrian military to the Republic of Syria on August 1, 1945. The Republic of Syria achieved independence when the last remaining French troops withdrew on April 17, 1946.

2 March 1946

Ho Chi Minh is elected the President of North Vietnam.

H? Chí Minh, 19 May 1890 – 2 September 1969, born Nguy?n Sinh Cung, also known as Nguy?n T?t Thành, Nguy?n Ái Qu?c, Bác H? or simply Bác, was a Vietnamese Communist revolutionary leader who was Chairman and First Secretary of the Workers’ Party of Vietnam. He was also Prime Minister 1945–1955 and President 1945–1969 of the Democratic Republic of Vietnam. He was a key figure in the foundation of the Democratic Republic of Vietnam in 1945 as well as the People’s Army of Vietnam and the Viet Cong during the Vietnam War.

H? Chí Minh led the Vi?t Minh independence movement from 1941 onward, establishing the Communist-ruled Democratic Republic of Vietnam in 1945 and defeating the French Union in 1954 at the battle of ?i?n Biên Ph?. He officially stepped down from power in 1965 due to health problems. After the war, Saigon, the former capital of the Republic of Vietnam, was renamed Ho Chi Minh City.

Any description of H? Chí Minh’s life before he came to power in Vietnam is necessarily fraught with ambiguity. He is known to have used at least 50 :582 and perhaps as many as 200 pseudonyms. Both his place and date of birth are subjects of academic debate since neither is known with certainty. At least four existing official biographies vary on names, dates, places and other hard facts while unofficial biographies vary even more widely.

The 1954 Geneva Accords concluded between France and the Vi?t Minh, allowing the latter’s forces to regroup in the North whilst anti-Communist groups settled in the South. His Democratic Republic of Vietnam relocated to Hanoi and became the government of North Vietnam, a Communist-led one-party state. Following the Geneva Accords, there was to be a 300-day period in which people could freely move between the two regions of Vietnam, later known as South Vietnam and North Vietnam. During the 300 days, Di?m and CIA adviser Colonel Edward Lansdale staged a campaign to convince people to move to South Vietnam. The campaign was particularly focused on Vietnam’s Catholics, who were to provide Di?m’s power base in his later years, with the use of the slogan “God has gone south”. Between 800,000 and 1,000,000 people migrated to the South, mostly Catholics. At the start of 1955, French Indochina was dissolved, leaving Di?m in temporary control of the South.

All the parties at Geneva called for reunification elections, but they could not agree on the details. Recently appointed Vi?t Minh acting foreign minister Pham Van Dong proposed elections under the supervision of “local commissions”. The United States, with the support of Britain and the Associated States of Vietnam, Laos and Cambodia, suggested United Nations supervision. This plan was rejected by Soviet representative Vyacheslav Molotov, who argued for a commission composed of an equal number of communist and non-communist members, which could determine “important” issues only by unanimous agreement. :89, 91, 97 The negotiators were unable to agree on a date for the elections for reunification. North Vietnam argued that the elections should be held within six months of the ceasefire while the Western allies sought to have no deadline. Molotov proposed June 1955, then later softened this to any time in 1955 and finally July 1956. :610 The Diem government supported reunification elections, but only with effective international supervision, arguing that genuinely free elections were otherwise impossible in the totalitarian North. :107 By the afternoon of 20 July, the remaining outstanding issues were resolved as the parties agreed that the partition line should be at the 17th parallel and the elections for a reunified government should be held in July 1956, two years after the ceasefire. :604 The Agreement on the Cessation of Hostilities in Vietnam was only signed by the French and Vi?t Minh military commands, with no participation or consultation of the State of Vietnam. :97 Based on a proposal by Chinese delegation head Zhou Enlai, an International Control Commission chaired by India, with Canada and Poland as members, was placed in charge of supervising the ceasefire. :603 :90,97 Because issues were to be decided unanimously, Poland’s presence in the ICC provided the Communists with effective veto power over supervision of the treaty. :97–98 The unsigned Final Declaration of the Geneva Conference called for reunification elections, which the majority of delegates expected to be supervised by the ICC. The Vi?t Minh never accepted ICC authority over such elections, insisting that the ICC’s “competence was to be limited to the supervision and control of the implementation of the Agreement on the Cessation of Hostilities by both parties”. :99 Of the nine nations represented, only the United States and the State of Vietnam refused to accept the declaration. Undersecretary of state Walter Bedell Smith delivered a “unilateral declaration” of the United States position, reiterating: “We shall seek to achieve unity through free elections supervised by the United Nations to ensure that they are conducted fairly”.

14 February 1946

The Bank of England is nationalized.

The Bank of England Act 1946 c 27 is an Act of Parliament of the United Kingdom which came into force on 14 February 1946. The Act brought all of the stock of the Bank of England into public ownership on the “appointed date” 1 March 1946. This was one of a series of nationalisations by the post-war Labour government led by Clement Attlee.

Britain remained on the gold standard until 1931, when the gold and foreign exchange reserves were transferred to the Treasury; however, they continued to be managed by the Bank.

During the governorship of Montagu Norman, from 1920 to 1944, the Bank made deliberate efforts to move away from commercial banking and become a central bank. In 1946, shortly after the end of Norman’s tenure, the bank was nationalised by the Labour government.

19 December 1946

The First Indochina War starts.

The First Indochina War began in French Indochina on 19 December 1946, and lasted until 20 July 1954. Fighting between French forces and their Vi?t Minh opponents in the south dated from September 1945. The conflict pitted a range of forces, including the French Union’s French Far East Expeditionary Corps, led by France and supported by B?o ??i’s Vietnamese National Army against the Vi?t Minh, led by Ho Chi Minh and the People’s Army of Vietnam led by Võ Nguyên Giáp. Most of the fighting took place in Tonkin in northern Vietnam, although the conflict engulfed the entire country and also extended into the neighboring French Indochina protectorates of Laos and Cambodia.

At the Potsdam Conference in July 1945, the Combined Chiefs of Staff decided that Indochina south of latitude 16° north was to be included in the Southeast Asia Command under British Admiral Mountbatten. Japanese forces located south of that line surrendered to him and those to the north surrendered to Generalissimo Chiang Kai-shek. In September 1945, Chinese forces entered Tonkin, and a small British task force landed at Saigon. The Chinese accepted the Vietnamese government under Ho Chi Minh, then in power in Hanoi. The British refused to do likewise in Saigon, and deferred to the French there from the outset, against the ostensible support of the Vi?t Minh authorities by American OSS representatives. On V-J Day, September 2, Ho Chi Minh had proclaimed in Hanoi the establishment of the Democratic Republic of Vietnam. The DRV ruled as the only civil government in all of Vietnam for a period of about 20 days, after the abdication of Emperor B?o ??i, who had governed under Japanese rule. On 23 September 1945, with the knowledge of the British commander in Saigon, French forces overthrew the local DRV government, and declared French authority restored in Cochinchina. Guerrilla warfare began around Saigon immediately, but the French gradually retook control of the South and North of Indochina. Hô Chi Minh agreed to negotiate the future status of Vietnam, but the talks, held in France, failed to produce a solution. After over one year of latent conflict, all-out war broke out in December 1946 between French and Vi?t Minh forces as Hô and his government went underground. The French tried to stabilize Indochina by reorganizing it as a Federation of Associated States. In 1949, they put former Emperor B?o ??i back in power, as the ruler of a newly established State of Vietnam.

The first few years of the war involved a low-level rural insurgency against the French. In 1949 the conflict turned into a conventional war between two armies equipped with modern weapons supplied by the United States, China and the Soviet Union. French Union forces included colonial troops from the whole former empire Moroccan, Algerian, Tunisian, Laotian, Cambodian, and Vietnamese ethnic minorities, French professional troops and units of the French Foreign Legion. The use of metropolitan recruits was forbidden by the government to prevent the war from becoming even more unpopular at home. It was called the “dirty war” by leftists in France.

The strategy of pushing the Vi?t Minh into attacking well-defended bases in remote parts of the country at the end of their logistical trails was validated at the Battle of Nà S?n. However, this base was relatively weak because of a lack of concrete and steel. French efforts were made more difficult due to the limited usefulness of armored tanks in a jungle environment, lack of strong air forces for air cover and carpet bombing, and use of foreign recruits from other French colonies. Võ Nguyên Giáp, however, used efficient and novel tactics of direct fire artillery, convoy ambushes and massed anti-aircraft guns to impede land and air supply deliveries together with a strategy based on recruiting a sizable regular army facilitated by wide popular support, a guerrilla warfare doctrine and instruction developed in China, and the use of simple and reliable war material provided by the Soviet Union. This combination proved fatal for the bases’ defenses, culminating in a decisive French defeat at the Battle of Dien Bien Phu.

At the International Geneva Conference on July 21, 1954, the new socialist French government and the Vi?t Minh made an agreement that was denounced by the State of Vietnam and by the United States, but which effectively gave the Vi?t Minh control of North Vietnam above the 17th parallel. The south continued under B?o ??i. A year later, B?o ??i would be deposed by his prime minister, Ngô ?ình Di?m, creating the Republic of Vietnam. Soon an insurgency, backed by the north, developed against Di?m’s government. The conflict gradually escalated into the Vietnam War/American War also known as the Second Indochina War.

8 September 1946

A referendum abolishes the monarchy in Bulgaria.

A referendum on becoming a republic was held in Bulgaria on 8 September 1946. The result was 95.6% in favour of the change, with voter turnout reported to be 91.7%. Following the referendum, a republican constitution was introduced the following year.

5 July 1946

The bikini first goes on sale after debuting during an outdoor fashion show at the Molitor Pool in Paris, France.

On July 5, 1946, French designer Louis Reard unveils a daring two-piece swimsuit at the Piscine Molitor, a popular swimming pool in Paris. Parisian showgirl Micheline Bernardini modeled the new fashion, which Reard dubbed “bikini,” inspired by a news-making U.S. atomic test that took place off the Bikini Atoll in the Pacific Ocean earlier that week.

European women first began wearing two-piece bathing suits that consisted of a halter top and shorts in the 1930s, but only a sliver of the midriff was revealed and the navel was vigilantly covered. In the United States, the modest two-piece made its appearance during World War II, when wartime rationing of fabric saw the removal of the skirt panel and other superfluous material. Meanwhile, in Europe, fortified coastlines and Allied invasions curtailed beach life during the war, and swimsuit development, like everything else non-military, came to a standstill.

In 1946, Western Europeans joyously greeted the first war-free summer in years, and French designers came up with fashions to match the liberated mood of the people. Two French designers, Jacques Heim and Louis Reard, developed competing prototypes of the bikini. Heim called his the “atom” and advertised it as “the world’s smallest bathing suit.” Reard’s swimsuit, which was basically a bra top and two inverted triangles of cloth connected by string, was in fact significantly smaller. Made out of a scant 30 inches of fabric, Reard promoted his creation as “smaller than the world’s smallest bathing suit.” Reard called his creation the bikini, named after the Bikini Atoll.

In planning the debut of his new swimsuit, Reard had trouble finding a professional model who would deign to wear the scandalously skimpy two-piece. So he turned to Micheline Bernardini, an exotic dancer at the Casino de Paris, who had no qualms about appearing nearly nude in public. As an allusion to the headlines that he knew his swimsuit would generate, he printed newspaper type across the suit that Bernardini modeled on July 5 at the Piscine Molitor. The bikini was a hit, especially among men, and Bernardini received some 50,000 fan letters.

Before long, bold young women in bikinis were causing a sensation along the Mediterranean coast. Spain and Italy passed measures prohibiting bikinis on public beaches but later capitulated to the changing times when the swimsuit grew into a mainstay of European beaches in the 1950s. Reard’s business soared, and in advertisements he kept the bikini mystique alive by declaring that a two-piece suit wasn’t a genuine bikini “unless it could be pulled through a wedding ring.”

In prudish America, the bikini was successfully resisted until the early 1960s, when a new emphasis on youthful liberation brought the swimsuit en masse to U.S. beaches. It was immortalized by the pop singer Brian Hyland, who sang “Itsy Bitsy Teenie Weenie Yellow Polka-Dot Bikini” in 1960, by the teenage “beach blanket” movies of Annette Funicello and Frankie Avalon, and by the California surfing culture celebrated by rock groups like the Beach Boys. Since then, the popularity of the bikini has only continued to grow.

20 April 1946

The League of Nations officially dissolves, handing over power to the United Nations.

April 20, 1946 – The League of Nations Is Officially Disbanded.
The League of Nations was first formed in 1919. The final version of the Covenant of the League of Nations became Part I of the Treaty of Versailles, but could only begin to function, formally and officially, after the Peace Treaty of Versailles came into effect. Thus, the League of Nations was not officially inaugurated until January, 1920.

The 32 original Members of the League of Nations were also Signatories of the Versailles Treaty. In addition, 13 other States were invited to accede to the Covenant. The League of Nations was open to all other States, providing they fulfilled certain requirements. At its greatest extent, from September 1934 to February 1935, it had 58 members.

The League was the first international organization whose principal mission was to maintain world peace. Its primary goals, as stated in its Covenant, included preventing wars through collective security and disarmament and settling international disputes through negotiation and arbitration. Other issues in this and related treaties included labor conditions, just treatment of native inhabitants, human and drug trafficking, the arms trade, global health, prisoners of war, and protection of minorities in Europe. At its greatest extent from 28 September 1934 to 23 February 1935, it had 58 members.

The League was marked by notable failures, most glaringly, in preventing the invasion of Manchuria by Japan, the annexation of Ethiopia by Italy, and the onset of World War II. The powerlessness of the League contributed to the alienation from it by the Member States.

It did have a number of successes, however, including cooperative ventures that were transferred to the United Nations.

At the 1943 Tehran Conference, the Allied powers agreed to create a new body to replace the League: the United Nations. Many League bodies, such as the International Labour Organisation, continued to function and eventually became affiliated with the UN. The designers of the structures of the United Nations intended to make it more effective than the League.

The final meeting of the League of Nations took place on April 18, 1946 in Geneva. This session concerned itself with liquidating the League: it transferred assets to the UN, returned reserve funds to the nations that had supplied them, and settled the debts of the League. Robert Cecil, a British lawyer, politician and diplomat and one of the architects of the League of Nations, said:
Let us boldly state that aggression wherever it occurs and however it may be defended, is an international crime, that it is the duty of every peace-loving state to resent it and employ whatever force is necessary to crush it, that the machinery of the Charter, no less than the machinery of the Covenant, is sufficient for this purpose if properly used, and that every well-disposed citizen of every state should be ready to undergo any sacrifice in order to maintain peace … I venture to impress upon my hearers that the great work of peace is resting not only on the narrow interests of our own nations, but even more on those great principles of right and wrong which nations, like individuals, depend.

The League is dead. Long live the United Nations.”

The Assembly passed a resolution that “With effect from the day following the close of the present session of the Assembly, the League of Nations shall cease to exist except for the sole purpose of the liquidation of its affairs as provided in the present resolution.”

17 January 1946

The UN Security Council meets for the first time.

The Security Council held its first session on 17 January 1946 at Church House, Westminster, London. Since its first meeting, the Security Council has taken permanent residence at the United Nations Headquarters in New York City. It also travelled to many cities, holding sessions in Addis Ababa, Ethiopia, in 1972, in Panama City, Panama, and in Geneva, Switzerland, in 1990.

A representative of each of its members must be present at all times at UN Headquarters so that the Security Council can meet at any time as the need arises.

8 September 1946

95.6% of the voter in Bulgaria vote in favor of abolishing the monarchy.

f27a1d1ede4879ee51d5f91b50c475de

When Soviet troops arrived in Bulgaria, they were welcomed by the populace as liberators from German occupation. On September 9, 1944, five days after the Soviet declaration of war, a Fatherland Front coalition deposed the temporary government in a bloodless coup. Bulgaria held the earliest and most widespread war crimes trial in postwar Europe; almost 3,000 were executed as war criminals. Bulgaria emerged from the war with no identifiable political structure; the party system had dissolved in 1934, replaced by the pragmatic balancing of political factions in Boris’s royal dictatorship. This condition and the duration of the war in Europe eight months after Bulgaria’s surrender gave the communists ample opportunity to exploit their favorable strategic position in Bulgarian politics.

In a national referendum in September 1946, however, an overwhelming majority voted to abolish the monarchy and proclaim Bulgaria a people’s republic. After two years of postwar turmoil, Bulgarian political and economic life settled into the patterns set out by the new communist constitution ratified in December 1947. Dimitrov argued that previous Bulgarian attempts at parliamentary democracy were disastrous and that only massive social and economic restructuring could ensure stability. By the end of 1947, Bulgaria had followed the other East European states in refusing reconstruction aid from the Marshall Plan and joining the Communist Information Bureau.

17 April 1946

Syria gets its independence from the French occupation.

 photo syrian-flag_zpsnbkmadxy.jpg

In June 1940, after the Franco-German armistice, the French in Syria announced that they would cease hostilities against Germany and Italy and recognize the Vichy government. Political uncertainty and the growing scarcity of goods and rising prices caused unrest, which was led by one of the prominent nationalists, Shukri al-Quwatli. In May 1941 the Vichy government allowed German aircraft to land and refuel en route to Iraq, and in June, British, Commonwealth, and Free French forces invaded Syria. French troops resisted for a month, but Damascus was occupied on June 21, and hostilities ceased at midnight on July 11–12.

There followed two years of disagreement about the transfer of authority from the French administration to the Syrian and Lebanese governments. A crisis took place in 1945, when the French refusal to transfer control of the local armed forces led to disorders, culminating in a French bombardment of Damascus and British intervention. After long negotiations and discussion in the UN Security Council, agreement was reached on simultaneous British and French withdrawal from Syria and Lebanon. Withdrawal from Syria was completed by April 1946. Syria had already become a founder member of the UN and of the Arab League.